а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ќебапче

мн. ќебапчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 21576
Валчесто парче од мелено месо, печено на скара.
Англиски: kebab Албански: qebapëz
Употреба: Гастрономија
Примери:
порција ќебапчиња