а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ќар

(едн.) ќарот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13089
Позитивен резултат од една дејност.
Англиски: profit, benefit Турски: kâr Албански: qar, fitim
Употреба: Економија , Разговорно
Примери:
Никаков ќар немам од тоа.
Ни ќар ни зијан.
Изрази
(посл.) Ќарот и зијанот се браќа - во трговијата може да се добие но и да се изгуби.