а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чадор

мн. чадори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4928
1. Преносна направа на склопување за заштита на човекот од дожд или сонце.
Англиски: umbrella Турски: çadır Албански: çadër, ombrellë
2. шатор
Англиски: tent Турски: çadır Албански: çadër
Употреба: Архаизам
Изрази
Под нечиј чадор.