а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цајтнот

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Во шахот - недостиг на време за размислување.
Англиски: zeitnot Германски: Zeitnot
Употреба: Спорт
Примери:
Во цајтнот повлече погрешен потег.
Се наоѓа во цајтнот.
2. Воопшто - недостиг на време за извршување на некоја работа.
Англиски: time pressure
Примери:
Со проектот сме во цајтнот.