а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цап

Вид збор: Извик
Ранг: 36491
За означување на звукот што се слуша кога ќе се пушти мал предмет во течност односно кога ќе се цапне во нешто.
Англиски: splash
Примери:
Одеше по тротоарот и наеднаш цап! - згазна во водата.