а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цапа

цапаат; цапал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 14611
1. Гази по кал, мек снег, вода, тиња и сл.
Англиски: wade Албански: shkel
Примери:
Нови ти се чевлите и не цапај во калта.
2. Гази со валкани нозе, чевли гази по нешто чисто.
Англиски: step Албански: shkel
Примери:
Децата само цапаат по килимот.
3. загазува, прави глупости, греши
Англиски: mess Албански: shkel
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Се тој цапа.