а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фабрикат

мн. фабрикати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 36383
фабричен производ
Англиски: factory product Албански: fabrikat, produkt
Употреба: Економија
Примери:
Фабрикат на индустријата за мотори.