а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фабрикант

мн. фабриканти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23843
сопственик на фабрика
Англиски: factory owner Албански: fabrikant
Употреба: Економија
Примери:
Што сте вие? Фабриканти? Тутунџии?