а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

убаво

Вид збор: Честичка
Ранг: 23606
1. за согласност, одобрение
Англиски: beautiful
Примери:
Убаво и јас мислам така.
2. Не е точно, не е во ред кажаното.
Англиски: nice
Употреба: Иронично
Примери:
Убаво, богами!
Убаво, уште да е така како што велиш!