а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

убавица

мн. убавици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3499
Убава жена, убава девојка, убава мома, убаво девојче.
Англиски: beauty
Примери:
Убавицата и ѕверот.
Гледај каква убавица станала!