а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

убавее

убавеат; убавеј, убавејте; убавеев, убавееја; убавеел; убавеејќи; убавеав, убавеаја; убавеал
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Се разубавува, станува убав или поубав.
Албански: bëhet i bukur
Примери:
Откако се омажи, почна да убавее.
2. Се убавее, се истакнува и остава впечаток со својата убавина, зрачи со убавина.
Албански: bëhet i bukur, shëndritë
Примери:
Види ја нашата градина како се убавее.