а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

уапсен

уапсени
Вид збор: Придавка
Ранг: 8352
лишен од слобода, затворен
Англиски: jailed
Употреба: Правда
Примери:
Уапсените студенти се ослободени.
Изведенки
уапсен м.
Пример: Земјата ја зафати бран на меѓуетнички судири во кои има повредени, уапсени и голема материјална штета.