а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

са

Вид збор: Придавка
Ранг: 3420
Само со некои именки што означуваат време - цел, сиот: са година, са лето, са зима, са ноќ.
Англиски: all
Примери:
Са година боледувал.
Са лето работел.
Са ноќ не спиел.