а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

саанче

Види и: саан (м.)
мн. саанчиња
Вид збор: Именка, среден род
саан
Англиски: bowl
Употреба: Деминутив
Примери:
саанче со туршија