а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претплатник

мн. претплатници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34119
Тој што платил претплата.
Англиски: subscriber
Примери:
Телефонскиот претплатник не е достапен!
Изведенки
претплатничка ж.
мн. претплатнички