а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

павтање

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 41920
1. мафтање (со раце)
Англиски: wave Албански: valvitje, bëj me dorë
2. Тресење постелнина, крпи, черги и др.
Англиски: shake Албански: shkundje
3. павкање
Албански: valvitje