а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набаса

набасаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23316
Неочекувано сретне, најде нешто.
Англиски: bump Турски: basmak
Примери:
Набасавме на една напуштена колиба.
Набасаа на многу војска.