а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набавка

мн. набавки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17845
1. набавување
Англиски: purchase Албански: furnizim
Употреба: Економија
2. Набавен предмет, тоа што е набавено.
Англиски: purchase Албански: dërgesë
Употреба: Економија
Примери:
Пристигна првата набавка.