а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набабри

набабрат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12238
1. Нарасне, се прошири, се исполни со сок, влага и сл.
Англиски: swell Албански: ënjet, bymehet
Примери:
Набабреа капините и рибизлите.
Набабре зрелото грозје.
Штиците набабреле.
2. отече, се поднадуе
Англиски: swell Албански: ënjet, fryhet
Примери:
Белите усни малку му набабреле.
Прстите му беа набабрени од студ.
Жилите му набабрија.
Изведенки
1. набабрува несв.
набабруваат
2. набабрување ср.
глаг. им.