а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набабари

набабарат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Во клетва.
Албански: mallkoj, nëm
Примери:
Бапка да те набабари.
2. (се набабари) Отече, се подуе од болест.
Англиски: swell Албански: bymehet, ënjet
Примери:
Вените му се набабарија.
3. (се набабари) Се наоблече премногу.
Албански: vesh tepër
Употреба: Преносно значење
Примери:
Што си се набабарил толку, да не замрзнеш?