а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наака

наакаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Натрупа, нагнете, нафрли без ред во големо количество.
Англиски: pile up Албански: grumbulloj
Употреба: Разговорно
Примери:
Во собата наакале сѐ и сешто.
Ветрот наакал многу снег пред врата.
2. (се наака) се натрупа
Англиски: pile up Албански: grumbulloj, mbledh
3. (се наака) се наскита
Англиски: roam Албански: knaqem duke shetit
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Каде се досега, уште ли не се наакаа.