а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

магаричар

мн. магаричари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што чува магариња.
Англиски: donkey keeper
Примери:
Таму беше и магаричарот.
Изведенки
магаричарка ж.
мн. магаричарки