а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

магазин

мн. магазини
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5264
1. магацин
Англиски: warehouse Албански: magazinë
2. продавница, дуќан
Англиски: shop Албански: dyqan
Употреба: Економија
3. Илустрирано периодично списание.
Англиски: magazine Албански: magazinë
Примери:
Модата ја cледеше од странските магазини.
4. Емисија на радио или на телевизија со одреден тип содржини.
Англиски: program Албански: program
Примери:
спортски магазин
политички магазин