а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

маало

мн. маала
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 1635
Одделен дел на градска или селска населба.
Англиски: district Турски: mahalle Албански: lagje, mehallë
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Ги прашуваше од кое маало се.
Таа е од наше маало.
Дебар Маало
Изведенки
маалски прид.
маалскиот
маалски живот