а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лавина

мн. лавини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10128
1. Големо количество снег што се одронува од стрмните планини.
Англиски: avalanche Албански: ortek
Примери:
снежна лавина
2. Нешто што се движи со голема брзина и сила.
Англиски: avalanche Албански: ortek
Употреба: Преносно значење
Примери:
лавина од чувства, лавина од зборови
Лавина луѓе тргна кон центарот на градот.