а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лава

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13975
Вжештена вулканска маса што се излеала на површината на Земјата.
Англиски: lava
Употреба: Геологија
Примери:
Со ладењето на лавата настануваат вулкански карпи.