а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лаборант

мн. лаборанти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 50423
Тој што работи во лабораторија, лабораториски техничар.
Англиски: laboratory technician
Употреба: Хемија
Изведенки
лаборантка ж.
мн. лаборантки