а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кабинетски

кабинетскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 36059
1. Што се однесува на кабинет, што се одвива во кабинет.
Примери:
кабинетска настава
2. Без допир cо животната стварност, што се создава во кабинет.
Примери:
кабинетско размислување