а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каба

Вид збор: Придавка
1. (за штоф) дебел, неквалитетен
Англиски: rough Турски: kaba
Употреба: Неменлив збор , Разговорно
2. (за човек) неотпорен, неиздржлив