а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кабаре

мн. кабареа
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 23244
Кафеана, јавен локал или мал забавен театар во кој се изведува разновидна леcна, забавна програма со музика и игра, во кој се служи пијалак.
Англиски: cabaret
Употреба: Сцена
Примери:
Без добри, актуелни и свежи хумористично-сатирични скечеви нема квалитетно кабаре.
Изведенки
1. кабаретски прид.
кабаретскиот
Пример: кабаретска пејачка, кабаретска програма
2. кабаретист м.
мн. кабаретисти