а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кабает

мн. кабаети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11578
1. вина, кривица
Англиски: guilt Турски: kabahat Албански: faj
Употреба: Разговорно
Примери:
Ќе им суди судот, ако имаат кабает.
2. кабаетлија
Англиски: guilty Албански: fajtor
Употреба: Разговорно
Примери:
Кабает сум, си признавам.