а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иглест

иглести
Вид збор: Придавка
Ранг: 28734
Што има остар врв, што е во форма на игла.
Англиски: needle-shaped
Примери:
иглести лисја
Изведенки
иглесто прил.
Пример: иглесто дупи