а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ибрик

мн. ибрици
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9866
1. Висок бакарен или сребрен сад за течности (обично за вода) со конусно или топчесто тело со рачка, и со издолжен врат со проширена устинка.
Турски: ibrik Албански: ibrik
Употреба: Архаизам
Примери:
Стави вода од ибрикот.
Ибрик од сребро.
Ибрик со ракија.
2. За машко лице - глупак, будала.
Англиски: fool Албански: torollak
Употреба: Преносно значење
Примери:
Молчи како ибрик.
Изведенки
ибриче ср.
мн. ибричиња