а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ибис

мн. ибиси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 43743
Птица од родот на штрковите со долг, црн подвиткан клун и со бели пердуви по телото, која старите Египќани ја сметале за света птица.
Латински: Ibis religiosa Англиски: ibis
Употреба: Зоологија