а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

жабар

мн. жабари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 42656
1. Лице што лови, фаќа жаби.
Англиски: frog catcher Албански: zhaban
2. Погрден назив за Италијанците поради обичајот да јадат жаби.
Англиски: frog eater Албански: zhabar
Употреба: Пејоратив
3. жабок
Албански: bretk