а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

евалуира

евалуираат; евалуиран; евалуирал; евалуирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 41247
Стручно оценува, дава стручна оценка.
Англиски: evaluate
Употреба: Нестандарден збор
Примери:
Министерот го евалуира квалитетот на здравството.
Оваа екипа ја следи состојбата, проучува, евалуира, известува, планира проекција на идните здравствени потреби.