а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ебонит

мн. ебонити
Вид збор: Именка, машки род
Пластична маса, тврда гума што се добива со вулканизација на каучук.
Англиски: ebonite
Примери:
Неколку видови ебонити беа претставени на нивната изложба како експонати.
Изведенки
ебонитен прид.
ебонитниот
Пример: ебонитни карпи, ебонитен камен