а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

глупак

мн. глупаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10529
Човек што е глупав.
Англиски: fool
Употреба: Пејоратив
Изведенки
глупачка ж.
мн. глупачки