а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вада

мн. вади
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 24890
1. Мал јаз, бразда што служи за доведување вода за наводнување.
Англиски: furrow Турски: vadi Албански: hendek, jaz
Примери:
Потекоа бранчиња на првата вада на пченките озгора.
2. Канал што служи за одвод на вода.
Англиски: gutter Албански: jaz, kanal
Изведенки
вадичка ж.
мн. вадичка
дем.