а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вадачка

мн. вадачки
Вид збор: Именка, женски род
1. (само едн.) заработка
Англиски: livelihood Албански: fitim
Употреба: Разговорно
Примери:
Тешко дека ќе има вадачка од оваа работа.
2. Таа што вади, што полева цвеќиња, растенија и сл.
Албански: ujit
Примери:
Вадачките ѕиркаа од зад пченките по кои се искачуваше гравот.