а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вадалка

мн. вадалки
Вид збор: Именка, женски род
Градинарска канта за вадење, за полевање.
Англиски: watering can
Употреба: Земјоделство
Примери:
Носеше од чешмата вода и ја прскаше со вадалката по леите.