а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вагина

мн
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17847
Канал што води од надворешниот дел на женскиот полов орган до матката.
Латински: vagina Англиски: vagina Албански: vaginë
Употреба: Анатомија , Медицина