а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ваган

мн. вагани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30295
1. Сад од кој се јаде.
Англиски: plate Албански: pjatë
Употреба: Гастрономија
Примери:
На масата лежеше ваган со густа чорба.
2. Помала мера од шиник.
Изведенки
ваганче ср.
мн. ваганчиња
дем.