а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вагабондира

вагабондираат; вагабондирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Скита, лута како вагабонт; го менува бргу местото на престој.
Англиски: wander, roam
Примери:
Тој не може да седи на едно место, мора постојано да вагабондира.