а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

будала

мн. будали
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4909
Нетокму, човек што не е сосема здрав со паметот.
Англиски: fool Турски: budala
Примери:
Будалите слепи се при очи.
Пуштете го овој будала.
Атанас будалиот.
Изрази
Будала дал - итар зел
Изведенки
1. будала м.
2. будалски прид.
будалските
Пример: будалски работи
3. будала прид.
будалиот
Пример: итри и будали