а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бабјак

мн. бабјаци
Вид збор: Именка, машки род
Двегодишна билка што расте на неплодна запуштени места како плевел, висока до два метра со жолти цветови.
Латински: Verbascum phlomoides Англиски: mullein Албански: lëpushkë
Употреба: Ботаника