а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бабилика

мн. бабилики
Вид збор: Именка, женски род
Шумско дрво, високо десетина метри, со плод сличен на мала круша.
Латински: Sorbus torminalis Англиски: service tree Албански: vadhëz, vojsë
Употреба: Ботаника