а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бабачко

мн. бабачковци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18981
Човечиште, крупен и силен човек.
Англиски: giant Турски: babaçko
Употреба: Разговорно
Примери:
За да биде работата уште повесела, покрај кафезот седеа тројца бабачковци со машински пушки.
Си станал веќе бабачко.
Изведенки
бабачка ж.
мн. бабачки
(разг.)
Пример: Станала бабачка.