а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бабаитлак

мн. бабаитлаци
Вид збор: Именка, машки род
јунаштво
Англиски: heroism Турски: babayiğitlık
Употреба: Архаизам
Примери:
Умните знаат дека бабаитлакот и со главата се плаќа.