а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

Вавилон

Вид збор: Име
Ранг: 8951
Антички град и држава во Месопотамија.
Англиски: Babylon
Употреба: Историја
Изведенки
1. вавилонски прид.
вавилонскиот
Пример: вавилонска кула
2. Вавилонец м.
мн. Вавилонци
3. Вавилонка ж.
мн. Вавилонки